Nöro Linguistik Programlama | NLP Nedir?

Dilimize; sinir/zihin dili programı olarak geçen SDP olarak telaffuz edilen NLP, akademik terimler ifade eden karmaşık bir program çağrışımı yapmasına rağmen, herkes tarafından hemen öğrenilebilecek ve uygulanabilecek kadar basit ve çok etkili bir tekniktir.

NLP 1970’li yıllarda Richard BANDLER ve John GRINDER tarafından geliştirilmiş bir davranış akımıdır.
Bütün modern dünyanın gelişmiş devletlerinde, geniş halk kitleleri tarafından bilinen ve uygulanan bu teknikler; dünya’ya paralel olarak ülkemizde de hızla yayılmakta ve insanların hayatlarına olağanüstü kolaylıklar ve huzur sağlamaktadır. NLP: Her insanın yaptığı veya yapmaya çalıştığı basit veya karmaşık davranışlarla, güçlü iç ve dış iletişimlerin bir sistem haline getirilmesidir. Bu güçlü sistem insan hayatına geçirilip kullanıldığında bilinen tüm sorunların üstesinden gelebilecek kesin ve kolayca uygulayabileceği bir zihin kontrol ve yönetim metodu oluşturur. NLP bunları sağlarken kesinlikle dışardan bir desteğe/kaynağa ihtiyaç duymadan, kişinin kendi potansiyel kaynakları ile başarıya ulaşmasını sağlar. Bunları yaparken insanın kendini sınırlayan, gelişimini engelleyen; çeşitli fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal kalıplarının farkına varmasını onları aşabilecek teknikleri çok basit ve kısa sürede öğretip insanın hayatını istediği gibi değiştirmesini sağlar. Sorundan ziyade çözüme odaklı, başarılı insanları modelleme yöntemleri ve “Elinde bulunanlarla yapabileceğinin en iyisini yapabilirsin” düsturu ile hareket eden gerçekten çok basit mucizevî bir sistemdir. NLP nin uygulama alanları aslında tüm yaşamın her alanını ve her anını kuşatabilecek/doldurabilecek olmasına rağmen özetle:

Daha verimli olmak,
Daha başarılı olmak,
İnsanlarla daha iyi iletişimler kurmak ve
Daha huzurlu, pozitif ve herkese ve her şeye en yüksek seviyede faydalı olabilmek gibi ulvi, insani değerlere hizmet eder.

NLP nin özünde, insanın kendi sınırsız gücünü keşfetmesi, aslında sorun diye bir olgunun olmadığını anlaması ve kesinlikle sadece ve sadece çözüme yönelik düşünceler geliştirmesini yatmaktadır. NLP ile ilgili ülkemizde de çok sayıda kitap v.s yayınlar mevcut olmakla birlikte, bu konuda çok değerli hocalarımız sürekli seminerler, konferanslar verip insanlarımızı, özellikle sınav öncesi öğrencilerimizi, çocuklarımızı bilinçlendirmekte, sınav stresi ile baş edebilmelerini ve performanslarını maksimum seviyeye çıkartmaya çalışmaktadırlar. Huzurlarınızda bu çok kıymetli hizmetlerini aralıksız devam ettiren çok değerli hocalarıma şükranlarımı sunuyorum.

NLP artık her alanda olağanüstü hizmetler vermekte; insanın olduğu her yerde, ailede, işte ve sosyal hayatın her alanında muhteşem kolaylıklar, olağanüstü başarılar sağlamaktadır. Bu konuda da; “Kendi gelişimim’ de bahsettiğim gibi” epeyce kitap okudum ve onunda ötesinde okuduklarımı kendi yapıma/ kişiliğime uygun bir şekilde hayatıma geçirdim, uyguladım ve FARKINDALIĞIMI ilk defa NLP ile fark ettim. Huzura, mutluluğa giden en garanti, kesin ve kestirme yolun NLP den geçtiğini bilen birisi olarak bu konuda da bildiğim, öğrendiğim ve uyguladığım teknikleri sizlerle paylaşmaya hazırım. Bu site vasıtası ile sizinde birikimlerinizden, deneyimlerinizden faydalanarak; hepimiz tüm güzellikleri paylaşarak birlikte büyüyeceğiz. Ayrıca ihtiyaç duyulduğu takdirde, bu alanda benim bildiğim en iyi hocalardan olan Selma CANDAN hocamızın çok büyük emeklerle ve özverilerle, tüm maddi olanaklarını ortaya koyarak var ettiği “ CND” candan danışmanlık ve yaşam koçluğu merkezinden edindiği deneyimlerden ve engin bilgilerinde de faydalanabileceğiz.

Sevgili dostlar, NLP ve diğer tüm kişisel gelişim konularının hiç birinde kesinlikle iddiacı değilim. En iyisini BEN biliyorum, BEN her şeyi biliyorum, BEN’im dediğim doğrudur, gibi bir tarz içinde hiç olmadım, olmayacağım. Lütfen, sizlerden istirham ediyorum BEN merkezli bir hava görürseniz BEN’i ikaz ediniz. Burada BEN’im farkım; başımı taşa vurmam ve FARKETMEM… En güzel paylaşımlarda buluşmak dileğiyle… Sevgi, huzur ve ışıkla kalınız.

Yorumlar

  • Hiç yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız gösterilmeyecektir. Gerekli alanlar (*) ile işaretlenmiştir.