Reiki Nedir?

REİ ( evrensel) Kİ ( yaşam enerjisi) anlamına gelen iki kelimeden oluşan REİKİ, bu enerjiye açılmış (insiye edilmiş) biri tarafından ellerin bedenin üstüne konularak kendine veya başkalarına aktarılabilen çok etkili olumlu ve iyileştirici bir şifa enerjisidir. Kökenleri çok eski medeniyetlere hatta Mu kavmine kadar uzandığı söylenen bu muhteşem enerji ile ilgili yöntemleri 1920 li yıllarda Japonya da Mikao USUİ tarafından başlatılmış. Ve günümüze kadar Dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır.( Usui’nin ve Reiki’nin tarihçesini ve günümüze gelişini ilerleyen bölümlerde anlatılacaktır.) Reiki kesinlikle modern tıp’ba karşı değil tamamen onun yanındadır. Reiki sadece fiziksel bedene yapılan bir şifa sistemi değildir. Beklide diğer holistik sistemlerden ayrılan en önemli özelliği rahatsızlıkların/hastalıkların zihinsel sebeplerine/kalıplarına yaptığı etkidir. Reiki, hem fiziksel, hem duygusal- zihinsel hem de ruhsal bedenlerimizin tamamını iyileştirdiği için tam bir iyileşme sağlamaktadır.

Reiki aynı zamanda çok düzgün ve huzurlu bir hayatın yaşam rehberidir. Okunduğu zaman çok basitmiş gibi gelen ancak hayata uyumlanması ve uygulanması halinde çok etkili olan 5 ilkesi ki:

BUGÜN İÇİN ÖFKELENME
BUGÜN İÇİN ENDİŞELENME
BUGÜN İÇİN ŞÜKRET
BUGÜN İÇİN ÇOK ÇALIŞ
BUGÜN İÇİN KENDİNE VE DİĞER VARLIKLARA İYİ DAVRAN HER GÜNDÜZ VE GECE
ELLERİNİ DUAYA AÇ VE BU CÜMLELERİ KALPTEN TEKRAR ET DR. Mikao Usui

Her gün sabah ve akşam gerçekten içtenlikle tekrar edilir ve yaşamımıza geçirilirse, akıllara durgunluk verecek kadar huzurlu, düzgün ve verimli bir hayat bizleri bekliyor.

Reiki spritüel anlamda da insanın tekâmül sürecine olağanüstü olumlu katkılar sağlamakta ruhsal gelişiminde aşamalara bağlı olarak ve kişinin kendi yetenekleri ile de orantılı olarak; Durugörü, duruişiti, telepati, telekinezi v.s. gibi parapsikolojiyi ve metafiziği ilgilendiren alanlarda da yeteneklerin ortaya çıkmasına ve gelişmesine yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Ancak, reiki diğer öğretilerden biraz daha baskın olarak kesinlikle ego’nun şişmesine/büyümesine ve BEN denmesine müsamaha göstermez. BEN merkezli insanlar Reiki’ye ulaşsalar, onu öğrenseler de onu kesinlikle egoistçe kullanamazlar. Her ne kadar kitapların çoğunda bu enerjiye bir kez uyumlandığın zaman sonuna kadar ondan ayrılmazsın, seni terk etmez diye yazsa da; gerek başka kitaplarda büyük üstatların beyanlarından, gerekse benim şahsen yaptığım bazı gözlemlerden ve şahit olduğum bazı olaylardan anladığım kadarı ile bu enerji negatif/olumsuz maçlara, kirli emellere alet edilmek istendiğinde ve başka türlü maniplasyonlar ( majik uygulamalar v.s ) yapılmaya çalışıldığında uygulayıcısının elinden alınıyor ve o kişi içi boşalmış bir kovan haline geliyor. Bundan dolayı bizler öğrencilerimize bu çok kıymetli enerjiye gereken saygıyı göstermelerini, sembollerini esirgemelerini, tam bir KOŞULSUZ SEVGİ ki ( bunu ilerleyen bölümlerde tam olarak ifade etmeye çalışacağım) yaklaşımı ile kucaklanıp o naziklikte ve şartlarına uygun taşımalarını ve kullanmalarını öğütlüyoruz.
Reiki kesinlikle bir inanç sistemi değil ama tüm inançları kucaklayan evrensel bir yapıya sahip. Zira, tüm inanışlarda meşru olmayan yasak sayılan bizim dinimizce de büyük günahlardan sayılan her şey reiki’de de men edilmiştir.Bu sebepten benim şahsen gözlemlediğim reiki’yi kullanan, uyumlanan çok insanın inancı daha da güçlenmiş, tereddütlerinin çoğu ortadan kalkarak zihni durulmuştur.

Reiki 3 aşamalı bir öğreti olup, herkese açık, herkesin çok kolaylıkla öğrenip hayatına geçirebileceği ve uygulayabileceği bir sistemdir. İlerleyen zamanlarda tespit edeceğimiz bir takvimle tarafımızdan seminerler düzenlenecek ve isteyen dostlarımıza bu muhteşem armağanı sunmaya gayret edeceğiz. Zira şifa tüm insanlara sunulmuş birer armağandır. Sevgi, huzur ve ışıkla kalınız.
Bayram ERSOY

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir