KESRETTEN VAHDETE KUTSAL DENGE

Ey can…,

Bil ki,  senin gibi düşünmeyişim, “seni sevmiyorum ve senin düşmanınım.” anlamına gelmiyor. Aslında ben, seni benim gibi düşünmediğin için daha çok seviyorum. Zira sen benim karanlıklarımı aydınlatıyor, çirkinliklerimi gösteriyor ve farkı fark etmeme vesile oluyorsun.  Düşünebiliyor musun tüm insanlık aynı şekilde düşünse,  aynı işleri/eylemleri yapsa ne olur?  O zaman KUTSAL DENGEYİ sağlayacak FARK olmaz. Kâinatın yaratılış şifresi olan ve asla değişmez/değiştirilemez bir fizik kuralı sayılan ve kutsal kitabımız kuran-ı kerimde Zariyat suresi 49. Ayette  “Ve min kulli şey’in halaknâ zevceynî leallekum tezekkerûn(tezekkerûne)”.

Ve Biz, her şeyden (zıttıyla kaim kılarak) çift yarattık. Umulur ki böylece siz tezekkür edersiniz. Diyerek, yaratıcının kendi ilmi ile halk ettiği. Bizim cüzi irademizle tam olarak idrak edemeyeceğimiz ve rabbimizin HAK esmasının tecelligahı olan hakikat idrakinin İLAHİ FARKINDALIĞI ifade edilmektedir.

Çoğumuzun farkında olmadığımız bu muazzam ilahi nizam (zıtlık)  Âdemoğlunun dünyada var olduğu andan itibaren ona verilen nefs ve enaniyet yüzünden hep büyük bir sorun olarak algılanarak, ruhsal tekâmülünün önünde en büyük engellerden biri olmuştur. Oysa tasavvuf/kuantum penceresinden bakıldığında yukarıdaki ayetin hakikati tecelli etmektedir.

Nasip olursa üzerinde çalıştığımız kitabımızın ana temalarından birini oluşturacak olan KUTSAL DENGE aslında yüce yaratıcının kendi ilmi ile yarattığı varlık âleminin biğ-beng den KÜN FEYEKÜN den başlayan ve sonsuza kadar devam edecek olan VARLIK SERÜVENİNİ  İLAHİ FARKINDALIK, SNE. Matrix açısından nasıl anlaşıldığını anlatmaya çalışacağız. İLAHİ FARKINDALIĞIN bu zaviyesinden bakabilmek için kesretten kurtulup, vahdete ulaşmak gerek. Hakikat odur vahdetin ufkunu kesretten görmek imkânsızdır. Zira kesret tuzak, vahdet Özgürlük/kurtuluştur. Kesret sorun, vahdet çözümdür. Kısacası kesret azap, vahdet azaddır.

Niyazımız odur ki rabbimiz bize zıtlıklarımızın zenginliklerini ve aydınlıklarını FARKT ETMEYİ nasip etsin. Kesret tuzaklarından BİR ve BERABER OL  manın doyumsuz hazzını yaşatacak olan VAHDET/ TEVHİD idrakini nasip etsin.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir