İyilik Yapmak

İyiyik yapmak; ne ölçüde yapmak, nereye kadar ve nasıl yapmak veya duruma göre yapmamak. Halk arasında söylenen bir özdeyişme başlayalım isterseniz. İYİLİK BİLENE YAPILIR denir. Doğrusu benim bu özdeyişe çok itibar etmem. Bu söz iyiliğin rahmani yönünü yok sayan bireysel bir yardım gibi içi boştur bence. Ve ben şöyle düşünürüm ve derimki, ” YAP BİR İYİLİK AT DENİZE BALIK BİLMEZ İSE HALUK BİLİR.” Bu sözde (eskiden) halk diline yerleşmiş çok güzel bir özdeyişti… eskiden… Bende eski kafalı bir insan olmayı seçtiğim için bu sözü tercih ederim.

Sevgili Gönül, değerli dostlarım. Bu öyküde, söylemekten/yazmaktan hep imtina ettiğim çok derin ve başka bir anlam çıkıyor bence…. NANKÖRLÜK. Evet kadir bilmezlik, inkarcılık, egoistlikten kaynaklı düşmanlık v.s. Ben asla bu öyküdeki bahse konu kişiye atfederek yazıp, konuşmuyorum. Ama bu durumun tespiti gerek. Sevgili arkadaşlar, hepimizin bildiği gibi nankörlük, bizim kültürümüzde, inancımızda olduğu gibi bütün beşeriyetin hoş görmediği, hiçbir inacın desteklemediği bir olgudur. Tamamen EGOİST ve HASTA RUHLU insanların, inkara hatta iftiraya varan yanlış bir davranış kalıbıdır. Allah’ onları ve hepimizi islah etsin demekten başka bir şey elimizden gelmez.

Sevgili dostlarım, Gönül kardeşim, bütün bunlara, herşeye rağmen bizler YARDIM ETMEYE, İYİLİK YAPMAYA, DOĞRUDAN, GÜZELLİKTEN VE EVRENSEL SEVGİDEN/DEĞERLERDEN yana olmaya çalışacağız. Çünkü bizim derdimiz sadece balıkları menmun etmek değil. Hepimiz biliyoruzki balıklar tatmin olmaz, menmun olmazlar. Ancak herşeyi bilen, her an heryerde OL-AN ve herşeyin mutlak sahibi, kadir olan herşeyin hesabınıda en ince ayrıntısına kadar sorar zaten. Asla o insana öyle insanlara beddua etmeyin, kötü davranmayın. Hatta yardıma ihtiyacı olursa hiçbir şey olmamış gibi yine herkesden önce koşup yardım edin. Erdem budur, insanlık bunu icap ettirir. Bizim inancımızın özüde budur.

Burada, izninizle aklıma gelen kendi tekamülümle ilgili bir anektoduda arz etmek isterim. Makan cennet, rahmetli ilmi derya hocam Nurettin bey bir gün bana dediki. YAHU BAYRAMCIĞIM, BİZİM ÇOCUKLAR SENDEN ÇOK BAHSEDER OLDULAR, BENDE TAKİP EDİYORUM DOĞRUSU HAYRANIM SANA… OKUYORSUN ARAŞTIRIYORSUN VE BELLİ AŞAMALARI GEÇTİN BENCEDE… AMA. dedi sevgili hoca, AMA, BAKIYORUM, ARAŞTIRIP SORUŞTURUYORUM, HALA HERKMES SENDEN MENMUN, BU DOĞRU BİR ŞEY DEĞİL. NEDEN HALA SENİ TAŞLAYAN YOK… DEMEKKİ SEN HENÜZ OL- MAMIŞSIN. Evet değerli arkadaşlarım OL mak için taşlanmamız gerekiyormuş. Bunu bence çok saygıdeğer bir ilmi derya söylüyor.

Hepinize, selam ve sevgiler sunuyorum.

Sevgi, huzur ve ışıkla….

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir