FARKINDA OLMADIĞIMIZ DEĞERLERİMİZ VE TASAVVUF

FARKINDA OLMADIĞIMIZ DEĞERLERİMİZ.

Birçok dostumuz bizim tasavvuf yaklaşımımızdan oldukça rahatsızlarmış. Oysa biz her vesile ile bizim tasavvuf anlayışımızın aslında kuantumla aynı olduğunu, dolayısı ile de bilimsel olduğunu hatta bize dayatılan üç boyutlu ve duyusal bilim değil, gerçek anlamda en yüksek FARKINDALIK olduğunu ifade etmeye çalışmaktayız.

Bu açıdan örnek olması hasebiyle sizlere dünyanın gelmiş geçmiş, yaşamış en büyük dâhilerinden sayılan William James Sidis den ve onun en büyük farkındalıklarından sayılan ve birçok kişisel gelişim kitaplarının giriş bölümünü süsleyen aforik bir yazısından bahsedeceğim. Değerlendirmeyi siz yapın lütfen.

William James Sidis  1898 yılında doğmuş daha birkaç aylıkken afabeyi çözmüş 18 aylıkken iyi bir gazete okuru olmuş, 8 yaşında harvard’a başvurmuş, bu gün dahi çözülemeyen birçok problemi ve denklemi sadece kendisine has yöntemlerle çok basit bir şekilde çözebilen,  40 dil konuşabilen ayrıca vindergood diye isimlendirdiği bir dil de icat eden ancak henüz 46 yaşında iken 1944 (serebal hemoroji)  beyin kanaması sonucu vefat eden bu dâhinin çoğu kişisel gelişim ve motivasyon içirikli kitapların ilk kapağındaki şu sözlere dikkat etmenizi istirham ediyorum.

 

“ DÜNYA ÜZERİNDE SADECE İNSAN KENDİ KALIPLARINI DEĞİŞTİREBİLİR. SADECE İNSAN KENDİ KADERİNİN MİMARIDIR. KUŞAĞIMIZIN EN BÜYÜK DEVRİMİ, İNSANLARIN ZİHİNSEL TAVARLARINI DEĞİŞTİREREK YAŞAMLARINI DA DEĞİŞTİREBİLECEKLERİNİN KEŞFİ OLMUŞTUR. “

Tamda bir dâhiye yakışacak yüksek bir farkındalık değil mi?

Şimdi bize neden tasavvuf diyenlere cevap olması bakımından tam 780 yıl önce  Hz. Mevlana’nın şu sözlerine de dikkat ederek aradaki farkı FARKETMENİZİ istirham ediyorum.

“ KARDEŞİM, SEN BİR DÜŞÜNCEDEN İBARETSİN. GERİYE KALAN ET VE KEMİKSİN. GÜL DÜŞÜNÜR, GLÜSTAN OLURSUN. DİKEN DÜŞÜNÜRSEN DİKENLİK OLURSUN.”

Sevgi, huzur ve ışıkla…

3 Yorumlar on FARKINDA OLMADIĞIMIZ DEĞERLERİMİZ VE TASAVVUF

 1. Sebahat dikici // 7 Mart 2018 at 02:45 // Cevapla

  Tasavvufla ilgilenen stk larda serbest çalışan üç çocuklu anneyim.”Gerçekten,bu Kur’an, insanları en doğru yola iletir ve yararlı işler yapan mü’minlere,kendileri için büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler”El-İsra 9.ve Kur’andan yüz çeviren dünya hayatından baçkasını istemeyenlerden yüz çevir(Necm 29) Ayetleriyle Rabbimiz Hakiki Sevginin Hakiki huzurun ve nurun kaynağını buyurmuştur..Huzurun içindedir Sevgi..Işık nedir ki? Renk skalalırına ayrılabilen fizikî bir nesne..sevgi huzur ve ışık ile tabirini müsadenizle uyuşturamadığımı belirtirim..

  • Hayırlı geceler Sebahat hanım kardeşim,
   Öncelikle size geç cevap vermek zorunda kaldığım için özür diliyorum. Tasavvufla ilgilendiğinizi ve kuran-ı kerime çok yakın olduğunuzu beyan ediyorsunuz. Çok memnun oldum, çok sevindin ve de duygulandım. Rabbimiz yolunuzu açık, nurunuzu daim etsin inşallah. Samimi eleştirilerinize sonsuz saygı duyuyorum. Bizim çok uzun zamandır. ( bu aleme girdiğimiz AN dan itibaren) yazılarımızın sonucunu, veda selamını “Sevgi, huzur ve ışıkla…” diyerek noktalamayı bir alışkanlık edinmişizdir. On yıllardır bu kelamı kullanırız da kimse bu kelamımızdan rahatsız olmamıştır. Sevgi nin Huzurun ve ışığın size neden bu kadar aksı bir tesir ettiğini bizim anlayacağımız bir şekilde ifade etseydiniz çok yararlanır, belkide bir daha kullanmazdık. Sonsuz saygı ve hürmetlerimle…

 2. Sebahat dikici // 7 Mart 2018 at 02:51 // Cevapla

  Tasavvufla ilgilenen stk larda serbest çalışan üç çocuklu anneyim.”Gerçekten,bu Kur’an, insanları en doğru yola iletir ve yararlı işler yapan mü’minlere,kendileri için büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler”El-İsra 9.ve Kur’andan yüz çeviren dünya hayatından başkasını istemeyenlerden yüz çevir(Necm 29) Ayetleriyle Rabbimiz nasıl huzur bulacağımızı kimi nasıl seveceğimizi Hakiki Sevginin Hakiki huzurun ve nurun kaynağını buyurmuştur..Huzurun içindedir Sevgi…Işık nedir ki? Renk skalalırına ayrılabilen fizikî bir nesne..”sevgi ,huzur ve ışık” ile tabirini müsadenizle uyuşturamadığımı belirtirim..

Yorum Yap veya Soru Sor

e-mail adres will not be published.


*